Geoblog.pl    geralt1    Podróże    Asian&South American Backpacking Expedition 2010 - z plecakiem przez Azje i Ameryke Poludniowa    Administracyjna stolica Malezji... ahh te drogi, ten rozmach... nigdy nie osiagniemy czegos takiego

Malezja
Malezja, Putra Jaya

Rano zajezdzamy jeszcze do przeslicznej chinskiej swiatyni buddyjskiej, ktorej nazwy niestety zapomnialem. Jednak rewia kolorow i wielkoscia robi piorunujace wrazenie. Skusilem sie nawet na chinska wrozbe:D Tresc jak najbardziej pozytywna:D

Kuala Lumpur jest stolica Malezji, ale wszystkie ministerstwa umiejscowione sa w nowowybudowanym miescie - Putra Jayi. Miasto zbudowano od zera w okolo 20 lat. Mimo tak krotkiego czasu rozmach i stylistyka miasta zapiera dech. Do projektowania miasta - budynkow, mostow, ogrodow, drog sciagnieto najwiekszych projektantow z calego swiata. Kazde ministerstwo ma potezny budynek w pieknej stylistyce, natomiast siedziba premiera wyglada jak palac z czasow perskich.

Organizacja miasta, zreszta jak wszedzie w Malezji, zawila. Jednak czlowiek jedzie i szczena mu opada za kazdym zakretem. Tropiki cholera, tymczasem miasto nowoczesne, istny XXI wiek. Podjezdzamy do meczetu, podchodzi do nas zakutana w typowy muzulmanski stroj przewodniczka. Przedstawia sie i mowi ze oprowadzi nas, oczywiscie za darmo, w koncu panstwo placi. Przedstawia nam podstawy islamu w expresowym skrocie, dodajac kilka ciekawostek. No po prostu miasto i caly kraj bajka.

Polscy politycy powinni tu przyjechac i uczyc sie jak spozytkowac pieniadze, aby cos z nich wychodzilo. U nas 20 lat buduje sie kosciol, albo jedna droge, a tutaj cale potezne miasto. W centrum przebiegaja normalnie jednokierunkowe kilkupasmowe drogi po ktorych sie jedzie jak po tafli, tak idealnie zrobione. Zreszta Malezja kojarzy sie wiekszosci z tropikami, ludzie tutaj to jeszcze malpy na drzewach itp. > Otoz nie, oni byli malpami ale jakies 50 lat temu. Teraz maja pieniadze z ropy i gazu (spolka Petronas), ktore potrafia odpowiednio spozytkowac, budujac nowoczesne panstwo w srodku dzungli, bardziej zaawansowane technicznie i nie tylko od Polski. Drogi tutaj sa gladkie, nowe, nie ma mowy o dziurach. Autostrady i drogi szybkiego ruchu biegna wszedzie, nawet w srodku KL, w ciemnej dzielnicy drogi sa lepsze niz nasza A4. Moze i jestem pesymista, ale wiem ze nigdy nie osiagniemy takiego poziomu rozwoju, jaki oni maja obecnie.

Pomijam juz fakt rzadow tutejszych - jedna partia rzadzi od dziesiatek lat, 9 sultanow sposrod ktorych wybierany jest jeden na 5 letnie rzady. Dodajmy do tego, ze kazdy stan tutaj ma osobnego wladce, premiera, czesciowo nawet prawo. Niby misz masz a jednak potrafia sie rozwijac w takim tempie.

Zaznacze przy okazji > Malajowie nie potrafia prowadzic samochodow. Nie znaja przepisow-standard, nie uzywaja kierunkowskazow-standard, jezdza powoli-standard, jezdza jak prostaki-standard. Ale czemu sie dziwic. W koncu to dopiero pierwsze pokolenie ktore zasiadlo za kolko.

Dodatkowa ciekawostka jaka zaobserwowalem sa motocyklisci. Nie wiadomo czemu, ale zawsze jak siadaja za kolkiem i maja kurtke to zakladaja ja tylem na przod. Zero praktyki, utrudnia im to jazde, ale robi to kazdy. Zaden z nich nie pomysli aby zapiac zamek kurtki z przodu. Dodatkowo w trakcie burzy, kiedy w tych strugach deszczu niczego nie widac > nie zapalaja swiatel, mimo iz maja sprawne lampy.

Tomek
Tomek - 2010-06-05 13:59
Fajny wpis, tutaj właśnie widać ( pisząc w skrócie) jak to jest jak się chłopa wpuści do pałacu :) aluzja do kurtek i świateł. Różnicą pomiędzy Polską a Malezją jest pewnie to że oni swoje pieniądze inwestują a nasi trwonią bądź przepuszczają, Piotr co tutaj dużo mówić u nas mają problem ze stadionami, a tam w międzyczasie miasta powstają no ale co kraj to obyczaj, niechaj i będzie tu średniowiecze, i że jest jak jest, moim zdaniem nasi górą :)
Pozdrowienia

geralt1